Strona Zielone Światło dla dąbrowian

Bicibus, czyli wesoły rowerowy autobus na ulicach Barcelony [INSPIRACJE ZE ŚWIATA]

We wrześniu grupa rodziców, mieszkających w jednej z dzielnic Barcelony, postanowiła stworzyć rowerowy autobus (bicibus), czyli wspólny przejazd rowerowy z domów do szkoły. Początkowo w akcji wzięło udział pięcioro dzieci i ich opiekunowie, dziś są to już dziesiątki uczniów, którzy nie mogą się doczekać na kolejny piątek. Wesoły „rowerowy autobus” podczas przejazdu ochraniają rodzice, wolontariusze i straż miejska.

Bicibus to coraz większa, hałaśliwa i bardzo wesoła kolumna dziecięcych rowerów, którą co piątek spotkać można na ulicach Barcelony. Z inicjatywą wyszli rodzice ze szkoły społecznej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. Do dziś projekt bardzo się rozrósł, a mieszkańcy kolejnych miast chcą brać z niego przykład i rowerowe autobusy zorganizować również u siebie.

Akcja ma swój profil na Twitterze, gdzie inicjatorzy publikują trasy przejazdu i przystanków, gdzie można „wsiąść” do Bicibusa, dzielą się wrażeniami i wzajemnie inspirują do dalszych działań. Bicibus to nie tylko sposób, aby pokazać dzieciom, jak przyjemnie (i bezpiecznie) jeździ się w ten sposób do szkoły, ale także sposób, aby zmobilizować dorosłych do rowerowych przejazdów do pracy co najmniej raz w tygodniu.


Co o tym myślisz? 🙂

260894377_451549263197213_670599348198944638_n

Bas Tajpan buduje centrum przesiadkowe w Dąbrowie Górniczej. Potrzebuje 30 000 klocków Lego [WIDEO]

POST1_1200x900_WWW

Zielone światło dla dąbrowian. Przyjdź na spotkanie z mieszkańcami w CH Pogoria

Zrzut ekranu 2021-11-29 o 13.31.16

Pochylnie rowerowe i nowe lokalizacje przystanków ułatwią mieszkańcom poruszanie się po Dąbrowie Górniczej