Strona Zielone Światło dla dąbrowian

Dąbrowskie podróże małe i duże. Mikro wyprawy-wielkie emocje [PROPOZYCJE WYCIECZEK]

Przez kilka tygodni, wspólnie z inspirującymi dąbrowianami. prezentowaliśmy Wam w mediach społecznościowych propozycje wycieczek po Dąbrowie Górniczej, które idealnie sprawdzą się nie tylko latem. Aby ułatwić znalezienie ich, gdy będzie chcieli zaplanować trasę, zebraliśmy je w jednym miejscu. Polecamy lekturę, ale przede wszystkim zachęcamy do odkrywania Dąbrowy Górniczej i jej zakątków. Do zobaczenia na miejskim szlaku!

Bukowa Góra z Jowitą Wrzesień

Jowita Wrzesień, zapaśniczka CSiR Dąbrowa Górnicza i reprezentantka Polski na olimpiadzie w Tokio, właśnie wróciła z sesji treningowej i pierwsze wolne chwile w mieście spędziła na wycieczce na Bukową Górę. W kierunku bukowego skarbu wybrała się pociągiem (wiedzieliście, że podróż z centrum miasta na stację Dąbrowa Górnicza Sikorka trwa tylko 13 minut?). Serdecznie poleca Wam tę trasę i dzieli się z nami fotorelacją z wycieczki. Bukowa Góra (366 m n.p.m.) słynie ostatnio z sensacyjnych archeologicznych odkryć sprzed wieków. Pewnie słyszeliście o megalitach, którym bacznie przyglądają się teraz naukowcy. Ale tajemnicze ślady sprzed wieków to nie jedyny powód, aby wybrać się na Bukową Górę.

To idealna propozycja na rodzinną, weekendową wyprawę. Podczas wędrówki spotkacie imponujące pomniki przyrody i przepiękne bukowe lasy. Jeśli podróżujesz z centrum miasta, tak jak Jowita, wybierz się w tę podróż pociągiem. Kiedy wysiądziesz na stacji Dąbrowa Górnicza Sikorka, kieruj się w stronę ulicy Hallerczyków i skręć w lewo. Punktem charakterystycznym będzie duża mapa turystyczna. Tuż za nią biegnie droga w kierunku lasów Trzebiesławickich. Teraz kieruj się w stronę Bukowej Góry (366 m n.p.m.), przechodząc skrajem lasu Reckiego. Kiedy zobaczysz wokół siebie charakterystyczną buczynę, z łatwością zorientujesz się, że jesteś już blisko.Wracając z wyprawy, warto skręcić w stronę tzw. dostrzegalni, czyli wieży (36,5 m wys.), która pomaga leśnikom rozpoznawać i obserwować zagrożenia pożarowe. Rozglądaj się uważnie, bo w połowie drogi w zaroślach po prawej stronie stoi Buk Ojciec, czyli imponujący pomnik przyrody. Za dostrzegalnią biegnie trasa, którą zejdziesz łagodnie w dół już na stację Dąbrowa Górnicza Sikorka. Jeśli spodobała Ci się nasza propozycja wycieczkowa, to mamy dobrą wiadomość. Już niedługo kolejne trasy, na które zabiorą Was inspirujące dąbrowianki i dąbrowianie.

Łeverst z Masterchefem Maćkiem Regulskim

Zainspiruj się wyprawą Macieja Regulskiego i zdobądź najwyższy dąbrowski szczyt, czyli Łeverst. Tak naprawdę Łeverst to Łosieńska Góra, która liczy 390 m n.p.m. Nową nazwę nadali jej kilka lat temu miejscy wspinacze, którzy postanowili zaatakować ten szczyt, a po udanej wyprawie, jak przystało na zdobywców, pozostawili tam tabliczkę ze stosowną informacją o Łevereście. I znajdziecie ją tam do dziś.

Na szczycie góry znajduje się także tajemniczy schron, a kiedyś stała tam również drewniana wieża, którą wykorzystywali żołnierze podczas II wojny światowej. Szlak na Łeverest to wydeptana ścieżka niedaleko przystanku autobusowego (naprzeciwko cmentarza), ale dotrzesz tu także rowerem od strony Ząbkowic przez Gościniec Pasieka. Nagrodą w tej wyprawie są widoki i panorama okolicy. To jak? Jedziemy?

Jowita Wrzesień już była na Sroczej Górze w Strzemieszycach. Czas na Ciebie

Szukacie pomysłu na wakacyjną wyprawę? Mamy dla Was propozycję: Srocza Góra w Strzemieszycach (329,5 m n.p.m). Idealne miejsce na:
– piknik lub śniadanie na trawie
– spacer malowniczymi trasami w poszukiwaniu geologicznych i historycznych ciekawostek
– przechadzkę tajemniczym wąwozem
– przejażdżkę rowerową
– romantyczną randkę i nie tylko.

Wzniesienie znajduje się pomiędzy Strzemieszycami Wielkimi i Małymi. Sroczą Górę można zwiedzać szlakiem ścieżki dydaktycznej, która biegnie w rejonie lejów krasowych, jaskiń i uskoków tektonicznych. Od niedawna na Sroczej Górze znajduje się punkt Szlaku Kruszcowego, który prowadzi turystów przez Strzemieszyce śladem przemysłowej historii dzielnicy.

Jak dostać się na Sroczą Górę? Jowita Wrzesień- Fanpage, zapaśniczka CSiR Dąbrowa Górnicza i reprezentantka kraju na olimpiadzie w Tokio, wybrała się tam ostatnio na wyprawę autobusem. Proponuje Wam skorzystać z komunikacji publicznej (a konkretnie linii 634). Warto wiedzieć, że na Sroczą Górę wejść można m.in. od strony ulicy Strzemieszyckiej wąską uliczką, biegnącą między domami, która zlokalizowana jest tuż przy przystanku autobusowym Strzemieszyce Stacja Paliw w kierunku centrum miasta. Na co dzień w tym rejonie moglibyście wysiąść z autobusu, ale w tej chwili w Strzemieszycach trwa budowa sieci wodociągowej, więc wysiąść trzeba wcześniej. Cierpliwości jednak, bo w planach jest tu także ciąg dalszy drogi rowerowej.

Przepis na jajecznicę z kurkami smażoną na zboczu Górki Gołonoskiej. Poleca Masterchef Maciej Regulski

Dziś przyszedł czas na jedno z najbardziej charakterystycznych wzniesień w mieście, na które zabierzemy Was razem z Maćkiem Regulskim, który nie zapomniał spakować patelni, składników na jajecznicę z kurkami i zieloną cebulką, a potem przyrządził dla nas na szczycie ten sezonowy rarytas.

Wzgórze Gołonoskie liczy 335 m n.p.m., a wiele osób kojarzy je przede wszystkim z pięknym, zabytkowym kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego z Padwy. Historia świątyni sięga XVII wieku, za to znajdujący się nieopodal cmentarz powstał w 1880 roku. O skalistym wzniesieniu w Gołonogu krążyły legendy. W jednej z nich mowa o królowej Jadwidze, która chciała odwiedzić kapliczkę i cudowny obraz na szczycie wzgórza. Szła boso, bo przejście w pantofelkach utrudniały kamienie. Jej dworzanie ze zdziwieniem zauważyli, że w miejscu, gdzie stopy królowej dotykały ziemi, wyrastały fiołki. Inna legenda mówi o bosym pustelniku, zwanym przez okolicznych mieszkańców Gołonogiem. Zamieszkał on na wzgórzu w wykutej przez siebie skale, aby odpokutować za swoje grzechy.

Na spacer warto się tu wybrać nie tylko z uwagi na historyczny i legendarny kontekst, ale także dla zapierających dech w piersiach widoków i pięknych, starych drzew (szczególnie alei kasztanowców i klonów). Przy sprzyjającej pogodzie z „Górki” można obserwować nie tylko panoramę Dąbrowy Górniczej, ale także Beskidy, a czasem nawet Tatry. Pamiętaj, że walory przyrodnicze na terenie wzgórza i cmentarza są objęte ochroną.

Najsmaczniejszy fragment zostawiliśmy na koniec

Jajecznica z kurkami by Maciej Regulski – Masterchef

Składniki:

  • 6 jajek
  • 250 g kurek oczyszczonych
  • zielona cebulka
  • 2-3 łyżki masła
  • 2-3 łyżki śmietany 18
  • sól i pieprz do smaku

    Sposób przygotowania:
    Na suchą rozgrzaną patelnie dodajemy kurki, gdy zaczną się rumienić z wierzchu dodajemy odrobinę soli i smażymy przez kolejną minutę. Wtedy zdejmujemy całość z ognia. Dodajemy masło, pokrojoną białą część zielonej cebulki, śmietanę i wbijamy jajka. Przekładamy całość na ogień i gotujemy na niskim ogniu, ciągle mieszając, aż jajka zaczną się ścinać wtedy ściągamy całość z ognia dodajemy sól, pieprz i dalej gotujemy aż całość będzie upieczona. Nakładamy na talerz i posypujemy posiekaną zieloną częścią cebulki. SMACZNEGO
20240219-030-pl-dg-tramwaje-wrocily-na-tory

Tramwaje wróciły do Dąbrowy Górniczej

img-20231004-135423

Mamy powody do dumy. Dworzec kolejowy w centrum został otwarty

staszicak-1920x1080

Rondo poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ul. Staszica i Wojska Polskiego