Strona Zielone Światło dla dąbrowian

Mediolan też chce zostać 15-minutowym miastem [INSPIRACJE ZE ŚWIATA]

Krótszy czas podróży pieszo i rowerem, więcej miejskiej zieleni, wysokiej jakości materiały i meble miejskie, wykorzystywane do przebudowy otoczenia oraz zmiana miejskiej „przestrzeni” w przyjazne ludziom „miejsce”. To podstawowe wytyczne dokumentu pt. „Przestrzeń publiczna. Wytyczne projektowe”, który niedawno przyjęto w Mediolanie. Od teraz stolica Lombardii ma stosować zawarte w dokumencie wytyczne w ramach każdej miejskiej inwestycji czy przebudowy.

Za opracowanie wytycznych odpowiada Urząd Miejski ds. Mobilności, Środowiska i Terytorium kierowany przez Glorię Zavattę. Na 225 stronach zaprezentowano wskazówki i rozwiązania, które mają zmienić Mediolan w 15-minutowe miasto. W ramach tej transformacji stolica Lombardii wyznaczyła sobie cztery cele:

  • zamienić „przestrzeń” w „miejsce”
    Projektanci miast zwracają coraz więcej uwagi na to, aby przybliżyć ludziom anonimowe, wielkie, ruchliwe i mało przyjazne otoczenie miasta z często monumentalną architekturą. Obca „przestrzeń” ma zmienić się w „miejsce”, w którym można łatwo się poruszać, nawiązywać relacje, w których łatwo się odnaleźć i czuć się bezpiecznie.
  • skróć czas podróży pieszo lub rowerem
    Drogi rowerowe i infrastruktura mają sprzyjać włączeniu społecznemu i zmniejszać dystans mieszkańców wobec miasta
  • zwiększyć obecność zieleni miejskiej
  • używać materiałów wysokiej jakości, ale łatwych w utrzymaniu
    W ten sposób Mediolan chce podnieść jakość krajobrazu miejskiego.
Fragment dokumentu „Przestrzeń publiczna. Wytyczne projektowe”

Te cztery kryteria wyznaczają nowe myślenie o ulicach, placach, chodnikach, drogach rowerowych, parkingach, szerokości jezdni. Nowe wytyczne przewidują, że na większości ulic w mieście prowadzona zostanie tzw. strefa Tempo 30, w miejsce zgodnej z kodeksem drogowym prędkości 50 km/h. Jezdnie mają być dodatkowo zwężane, kąty skrętu zmniejszane, a chodniki poszerzane w miejscach przejść dla pieszych. W ten sposób Mediolan chce nie tylko zadbać o bezpieczeństwo pieszych, ale przede wszystkim ich komfort. Stolica Lombardii „zmniejszając zapotrzebowanie na ruch samochodowy w mieście”, chce podnieść komfort życia.

Chodniki mają uwzględniać także komfort poruszania się osób z niepełnosprawnościami. Przewidziano poszerzanie przestrzeni dla pieszych co 10 metrów, tak aby np. osoby na wózkach mogły bez problemów zawrócić. Określono, że nachylenie ścieżek pieszych nie może przekraczać 5 procent. Wytyczne dotyczą także rodzajów dróg rowerowych, a nawet doboru drzew, które będą nasadzane przy mediolańskich ulicach i na placach. Pod uwagę bierze się tam m.in. możliwości drzewa w zakresie zacieniania przestrzeni (to ważne w kontekście walki z tzw. wyspami ciepła w miastach).

Dokument „Przestrzeń publiczna. Wytyczne projektowe” można przeczytać tutaj (po włosku)

Zobacz nasze inne inspiracje

260894377_451549263197213_670599348198944638_n

Bas Tajpan buduje centrum przesiadkowe w Dąbrowie Górniczej. Potrzebuje 30 000 klocków Lego [WIDEO]

POST1_1200x900_WWW

Zielone światło dla dąbrowian. Przyjdź na spotkanie z mieszkańcami w CH Pogoria

Zrzut ekranu 2021-11-29 o 13.31.16

Pochylnie rowerowe i nowe lokalizacje przystanków ułatwią mieszkańcom poruszanie się po Dąbrowie Górniczej