Strona Zielone Światło dla dąbrowian

Pięć linii autobusowych wróciło na stare trasy. Na rodziców czeka też strefa KISS & RIDE

Linie autobusowe nr M109, 49, 84, 984 i 903N w środę 28 grudnia wróciły na stałe trasy. Przebudowaną ulicę Strzemieszycką, przez którą znów teraz kursują, po Nowym Roku czeka jeszcze malowanie.

Powrót autobusów na przebudowany odcinek ulicy Strzemieszyckiej – między ulicami Puszkina i Szklanych Domów – oznacza, że do obsługi wróciły przystanki Strzemieszyce Fabryka i Strzemieszyce Srocza Góra.

Na tym drugim przystanku – w kierunku centrum i Sławkowa – zamontowane zostały nowe wiaty wraz z nową nazwą „Srocza Góra”, która zastąpiła „Stację Paliw”. W systemie internetowym ZTM-u nowa nazwa ma się pojawić 16 stycznia wraz z kilkudziesięcioma innymi przystankami w Dąbrowie Górniczej, które zmienią nazwy. Wtedy też rozpocznie się – zaplanowana na około 30 dni – wymiana tabliczek przystankowych.

Przy okazji powrotu autobusów na stałe trasy, w weekendowym rozkładzie metrolinii M109 pojawi się poranny kurs (5.18 z przystanku Osiedle Mydlice Pętla), który umożliwi dojazd do pracy w Strzemieszycach na godz. 6 w soboty i niedziele (przyjazd 5.47 na przystanek Strzemieszyce Fabryka).

Strefa Kiss&Ride czeka na rodziców

Objazd ulicami Narutowicza, Orkana, Łuszczaka, Szałasowizna, Wiosenną, Rodzinną i Rudną został wprowadzony w kwietniu zeszłego roku z powodu budowy nowego mostu nad Rakówką oraz przebudowy ulicy Strzemieszyckiej. W ramach tej drugiej inwestycji wzdłuż niemal kilometrowego odcinka drogi powstała grawitacyjna kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz nowy wodociąg.

Przy okazji wartej ponad 17 mln zł inwestycji powstały również nowe chodniki oraz droga rowerowa, która za przejazdem kolejowym łączy się z drogą wybudowaną w 2020 roku wzdłuż ulicy Oddziały AK Ordona.

Nowa jest także sygnalizacja świetlna przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. Sygnalizacja działa w systemie „zawsze czerwone”, co oznacza, że na sygnalizatorze stale wyświetla się światło czerwone, które zmienia się dopiero gdy pojazd zbliży się do przejścia z obowiązującą w danym miejscu prędkością. Oczywiście pod warunkiem, że na przejściu nie ma wtedy pieszych. Piesi natomiast zielone światło dla siebie wzbudzają odpowiednim przyciskiem.

Inna nowość to strefa szybkiego parkowania Kiss&Ride (Pocałuj i jedź), która powstała przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 z myślą o rodzicach odwożących dzieci do szkoły. Po Nowym Roku przy okazji tymczasowego malowania poziomego oznakowania wzdłuż Strzemieszyckiej [grubowarstwowe oznakowanie zostanie wykonane wiosną], odpowiednie oznakowanie pojawi się równie w strefie. Wtedy też powinno zakończyć się wielkie sprzątanie po inwestycji.

Wspomniany most nad Rakówką zastąpił starą konstrukcję z końca lat 70. XX wieku. Na nowym obiekcie – zaprojektowanym i wybudowanym za ponad 2 mln zł – piesi mają do dyspozycji szeroki na 2,2 m chodnik po jednej stronie mostu oraz szerszy (3,5 m) ciąg pieszo rowerowy po drugiej stronie.

Metrolinia103

Nowa metrolinia w Dąbrowie Górniczej. Linie 16, 79 i 242 wróciły do centrum miasta

aleja_NoweZatoki

Autobusy wróciły na stały przystanek przy stacji PKP w Gołonogu

Zrzut ekranu 2022-12-29 o 18.43.47

Pięć linii autobusowych wróciło na stare trasy. Na rodziców czeka też strefa KISS & RIDE