Strona Zielone Światło dla dąbrowian

Rozpoczęły się prace na planach. Powstaną nowe alejki i chodniki, a także droga rowerowa.

W lubianej przez dąbrowian przestrzeni Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego powstaną nowe alejki i chodniki, a także droga rowerowa. Tak jak życzyli sobie mieszkańcy, na wysokości I LO zaplanowano wybieg dla psów, krajobraz urozmaicą także obsiane trawą pagórki oraz dodatkowe nasadzenia zieleni.

Wykonawca prac zatrudnił przyrodnika

Prace rozpoczęły się w czwartek od rozbiórki nawierzchni na starej alei w południowej części plant. Zgodnie z prośbą kupców z pobliskiego targowiska, do północnej części prace przeniosą się po 1 listopada. Dzięki temu handel w okresie Wszystkich Świętych będzie odbywał się tutaj bez utrudnień.

– Poza pracami rozbiórkowymi, zabezpieczamy teren budowy z poświęceniem szczególnej uwagi istniejącemu drzewostanowi. Warto podkreślić, że przy inwestycji zatrudniliśmy przyrodnika, który będzie sprawował ochronę nad przyrodą – mówi Marcin Dziubek, wiceprezes spółki Complex Dąbrowa Górnicza, której miasto zleciło warte ponad 4 mln zł brutto prace. I dodaje, że w przyszłym tygodniu na placu budowy będzie już można zobaczyć ekipy brukarskie.


– Modernizacja plant to zasługa mieszkańców i to im należą się podziękowania za tę inwestycję. Mam nadzieję, że prace przebiegną szybko i sprawnie, i nie będą powodowały większych utrudnień – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

Projekt „Rodzinne Planty”, który zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Magdalena Wąsik i Kamil Kiernożycki w zeszłorocznym głosowaniu otrzymał 4612 punktów i został wybrany do realizacji. Trwające obecnie prace poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Ich pomysły i uwagi zostały uwzględnione w koncepcji, która stała się podstawą do opracowania ostatecznego projektu.

Krajobraz plant urozmaicą obsiane trawą pagórki

Południowa część, od której zaczęły się prace, zyska nową aleję, która połączy się z już istniejącym skwerem. W obu częściach plant nowe będzie także oświetlenie o parkowym charakterze oraz ławki i kosze.

Wiceprezydent Damian Rutkowski podkreśla, że w północnej części plant, poza nowym układem alejek i chodników, powstanie także wydzielona droga rowerowa, która docelowo połączy się z drogami prowadzącymi do centrów przesiadkowych w centrum i Gołonogu.

– Wyróżnikiem po północnej części inwestycji będzie wybieg dla psów, który powstanie na wysokość I LO im. Waleriana Łukasińskiego – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów. I dodaje, że przy wybiegu zainstalowane zostanie poidełko, którego przyłącze wykonają Dąbrowskie Wodociągi.

Projekt przewiduje także powstanie przejść dla pieszych: cztery powstaną między ulicami Królowej Jadwigi i Augustynika. Natomiast w rejonie skrzyżowania Królowej Jadwigi i Poniatowskiego powstanie parking dla rowerów. Dodatkowo powstanie dwóch kolejnych przejść w ul. Kopernika – m.in. na wysokości Przedszkola nr 10 – zasugerowali mieszkańcy.

260894377_451549263197213_670599348198944638_n

Bas Tajpan buduje centrum przesiadkowe w Dąbrowie Górniczej. Potrzebuje 30 000 klocków Lego [WIDEO]

POST1_1200x900_WWW

Zielone światło dla dąbrowian. Przyjdź na spotkanie z mieszkańcami w CH Pogoria

Zrzut ekranu 2021-11-29 o 13.31.16

Pochylnie rowerowe i nowe lokalizacje przystanków ułatwią mieszkańcom poruszanie się po Dąbrowie Górniczej