Strona Zielone Światło dla dąbrowian

Nowy łącznik ułatwi poruszanie się po mieście

Wizualizacja usytuowania łącznika

11 sierpnia zawarto umowę na projekt i budowę nowej drogi, która połączy ul. Kolejową z al. Zagłębia Dąbrowskiego. Jej realizacja pozwoli domknąć układ drogowy, będący alternatywą dla głównej osi miasta.
Na inwestycję miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Budowa łącznika to kontynuacja rozbudowy sieci dróg, która stanie się obwodnicą miasta. Ta sieć przebiegnie od granicy z Będzinem, poprzez drogę za hutą „Bankową”, rejon dworca, ul. Kolejową, nowy łącznik, aż po Gołonóg. Dzięki temu zapewnimy szybki wjazd i wyjazd do i z Dąbrowy, odciążymy centrum i damy mu „oddech”.

– mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, który w imieniu miasta podpisał umowę z firmą Drogopol.

Harmonogram przewiduje, że wykonawca do końca lutego 2024 r. opracuje projekt i uzyska wszystkie niezbędne pozwolenia, tak by w marcu rozpocząć prace budowlane. Ich efekt ma być widoczny w lutym 2025 r. Z nowego łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, bo wybudowany zostanie także chodnik i droga rowerowa.

Z budową łącznika wiąże się częściowa przebudowa ronda przy ul. Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego, a także budowa w pobliżu kolejnego (w okolicy kliniki weterynaryjnej Wróblewscy), skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów. Ta po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej.

Na realizację tej inwestycji, wartej 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 19,8 mln zł.

www2-1

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI

366376809-860640218954780-4982445057564591201-n

Busem na górkę. Właśnie ruszyła linia 654

lacznik-kolejowa-alejazd-1856x1080-2

Nowy łącznik ułatwi poruszanie się po mieście