Rozpoczyna się 21. edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. To cykliczne wydarzenie zainicjowane w 2002 roku przez Komisję Europejską, promujące różnorodne sposoby przemieszczania się. Wiele miast w Polsce i w Europie włącza się w tym czasie w dyskusję, jak stworzyć lepsze warunki do poruszania się komunikacją publiczną, rowerem, czy pieszo. W ten sposób chcą promować alternatywne dla samochodu sposoby podróżowania.
W Dąbrowie Górniczej na rzecz zrównoważonej mobilności działamy nie tylko w okresie od 16-22 września. W mieście trwa właśnie przebudowa układu drogowego, rozbudowa sieci dróg rowerowych, powstają przejścia dla pieszych w poziomie jezdni jako alternatywa dla tuneli pod ziemią. Jednocześnie budujemy centra przesiadkowe i tunele pod torami, by nie trzeba było czekać na przejazd pociągu. Udoskonalamy również siatkę autobusowych połączeń. W tym czasie PKP remontuje dworzec kolejowy w centrum, a Tramwaje Śląskie i PLK modernizują torowisko i perony. Celem inwestycji jest poprawa jakości życia w Dąbrowie Górniczej i zwiększenie komfortu miejskich podróży (POBIERZ ULOTKĘ INFORMACYJNĄ)
– Nie da się żyć w mieście, przez środek którego biegnie „autostrada”, która kiedyś prowadziła do największego zakładu pracy, a jednocześnie brakuje przestrzeni dla ludzi. Chcemy, aby każdy mieszkaniec Dąbrowy Górniczej miał dostęp do ciekawej, atrakcyjnej oferty życia miejskiego, kulturalnego i będzie mógł do niej dotrzeć bez barier na piechotę, rowerem, komunikacją publiczną, ale też samochodem. To jest główna idea zmian, które realizujemy obecnie w mieście – mówił Marcin Bazylak podczas Forum Praktyków Partycypacji, które odbyły się w czerwcu w Dąbrowie Górniczej – Żeby w pełni cieszyć się miastem, warto wysiąść z auta i do tego zachęcamy – dodał prezydent Dąbrowy Górniczej.
Debatę, do której zaprosiliśmy ekspertów i ekspertki do spraw zrównoważonej mobilności można obejrzeć w całości tu:
22 września. Dzień bez samochodu w Dąbrowie Górniczej
O tematyce miejskich podróży porozmawiamy również podczas Dnia bez samochodu, który przypada 22 września. Wówczas w Fabryce Pełnej Życia odbędą się warsztaty i debata w ramach projektu Miasta Idei. Do uczestnictwa i dyskusji zapraszamy mieszkańców. Więcej szczegółów
Do akcji włączył się również aquaprak Nemo Wodny Świat, który przygotował niespodziankę dla mieszkańców. Każda osoba, która 22 września przyjedzie do „Nemo” autobusem lub rowerem, otrzyma bilet z 20-procentową zniżką. Wystarczy pokazać bilet, potwierdzający skorzystanie z komunikacji miejskiej lub zdjęcie swojego roweru, czy hulajnogi zaparkowanej przed aquaparkiem.
Tego dnia pełnoletnich mieszkańców zapraszamy również na warsztaty z udziałem hulajnóg elektrycznych Bolt. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 14:30 przed budynkiem Warsztatu Fabryki Pełnej Życia. W trakcie wydarzenia, w namiocie Bolt odbędą się warsztaty na temat zasad bezpiecznej jazdy na hulajnogach i poprawnego parkowania tych jednośladów. Będzie również okazja na bezpłatne wypróbowanie hulajnóg, czy doskonalenie jazdy na torze przeszkód.
Tradycyjnie już 22 września kierowcy mogą podróżować komunikacją ZTM za darmo, jeśli tylko będą mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.